Balustrady metaloplastyka
Specyfika doboru balustrad do wnętrz polega na tym, że w najwyższym stopniu musimy wziąć pod uwagę styl w jakim jest urządzone wnętrze. Wygląd barierki wewnętrznej może nawiązywać do otoczenia mocniej lub luźniej, ale zawsze decyzja musi być podjęta po uwzględnieniu wszystkich aspektów wizualnych. Nowe barierki powinny dobrze współgrać z całym wyposażeniem mieszkania, a więc zachować jednorodność materiałów, odpowiednio dobraną kolorystykę i proporcje. Niezwykle ważne jest dobranie ładnej i wygodnej w użyciu poręczy oraz elementów wypełniających balustradę, bo to na nich będzie skupiała się uwaga oglądających.
Rozróżniamy balustrady wewnętrzne poziome i skośne (schodowe). Podstawowymi elementami wszystkich balustrad są: słupki, poręcze (inaczej zwane pochwytami), oraz wypełnienie.
Słupki – przymocowane są do podłogi lub do schodów od góry lub z boku. Mają za zadanie stabilnie i bezpiecznie utrzymywać całą barierkę. Do słupków jest przytwierdzona poręcz i wypełnienie. Odległość między sąsiednimi słupkami bywa różna, najczęściej wynosi ona od 90 do 120 cm.
Poręcze – powinny być wygodne i miłe w dotyku. Na żadnym odcinku nie może być ostrych fragmentów. Wygodne poręcze powinny mieć szerokość od 4 do 8 cm, ale jest to kwestia indywidualnych preferencji. Poręcze nie mogą być zamontowane zbyt blisko ściany, aby nie ograniczać łatwego chwytu. Minimalna odległość poręczy od ściany powinna wynosić 5 cm.
Wypełnienie – jest elementem który najbardziej decyduje o stylu i wyglądzie balustrady. W skład wypełnienia mogą wchodzić elementy pionowe (tralki), poziome listwy, kształtowniki i inne ozdoby. Wypełnieniem może być również tafla szkła lub metalu.
.